Chytrá výroba v režii ICP DAS
Průmysl 4.0 není pro ICP-DAS jen prázdným pojmem, ale cílem, ke kterému směřuje. Představte si to jako svět, kde data „ožívají“, nabízí nám přehledy a otevírají dveře k nové éře – éře AIoT, kde umělá inteligence a internet věcí jdou ruku v ruce.
ICP DAS vám nabízí klíč k tomuto světu. S vaším stávajícím vybavením a naším know-how vás provedeme touto revolucí. Od sběru dat pomocí senzorů až po jejich analýzu a korekci výrobních procesů na základě takto vyhodnocených dat. Zvýšíme vaši produktivitu, kvalitu a výnosy, a přitom ušetříme vaše náklady. S námi je cesta k průmyslu 4.0 hračka.
Proč zvolit ŘEŠENÍ ICP DAS?
S ICP DAS získáváte víc než jen produkty. Máme v kapse kompletní paletu řešení ale také experty připravené vám kdykoliv poradit do těch nejmenších detailů. U nás se setkáte s profesionalitou na každém kroku a dostanete přístup k know-how, které vám jinde jen tak někdo nenabídne. Díky naší bohaté zkušenosti a širokému záběru produktů vám ICP DAS otevře dveře k řešením, která přesně sednou vašim potřebám.
Cílem preventivní údržby strojů je snížit náklady na údržbu a zvýšit spolehlivost produktu. Dvě nejjednodušší metody, jak toho dosáhnout, jsou:
- Měření a záznam spotřeby energie každého stroje – Tento krok umožňuje porovnat spotřebu energie s výstupem stroje v daném čase. Získaná data poslouží jako základ pro srovnání a stanovení cílů pro zlepšovací opatření. Taková analýza vám umožní identifikovat, kde a jak můžete snížit spotřebu energie při zachování nebo dokonce zvýšení výkonu.
- Měření teploty klíčových komponent a dalších parametrů – Důležité je sledovat teplotu základních součástí stroje, jako jsou motory, ložiska, ventily, pumpy, a také změny v proudu pro každou takovou část. K tomu je vhodné monitorovat další ukazatele, jako frekvenci vibrací apod. Při jakékoli podezřelé anomálii je potřeba poskytnout včasnou varovnou zprávu, aby bylo možné zahájit údržbu v předstihu a předejít tak jakémukoli riziku výpadku stroje. Včasná diagnostika a reakce na možné problémy mohou výrazně snížit riziko náhlého zastavení výroby a s tím spojených ztrát.
Systémy sledování jsou klíčovým prvkem, který se používá pro zajištění bezpečnosti potravin. V potravinářském a nápojovém průmyslu je tento systém nezbytný k udržení kvality a zdravotní bezpečnosti výrobků. AVEVA Edge nabízí nástroje kompatibilní s normou FDA 21 CFR Část 11, mezi které patří:
- Elektronické záznamy (záznamy událostí, varování a reporty)
- Elektronický podpis (bezpečnostní systém)
Správný monitorovací systém nejenže usnadňuje dosažení manažerských cílů, ale také šetří čas a lidské zdroje (náklady). To znamená, že manažeři továren mohou snadněji sledovat výkon strojů a provádět preventivní údržbu dříve, než dojde k jakýmkoli problémům. Včasná identifikace a řešení potenciálních problémů může přispět k hladkému chodu výrobních linek a zásadně ovlivnit efektivitu a produktivitu celého podniku.
Je doporučeno, aby operátoři tradičních továren, kteří se rozhodují pro implementaci průmyslu 4.0, začali od konceptu OEE (Overall Equipment Effectiveness – Celková efektivnost zařízení) ke zlepšení výrobní efektivity a snížení nákladů. OEE je agregovaný indikátor, který vyjadřuje celkovou efektivnost zařízení na základě Dostupnosti (Availability), Výkonnosti (Performance Efficiency) a Kvality (Quality Rate), tj. OEE = APQ.
Pro zlepšení OEE můžete například monitorovat provoz trojbarevného světelného sloupku instalovaného na výrobním stroji, aby se určila jeho dostupnost, instalovat senzory schopné získávat parametry ze stroje, jako jsou množství výroby, rychlost motoru, spotřeba elektřiny a teplota stroje jako základ výrobní kapacity a výtěžnosti.
Zda je stroj v provozu a jaká receptura se používá pro výrobu kterých produktů, by mělo být určeno na základě výstupů MES software a pracovního příkazu ERP. Nejdůležitější částí kontrolního mechanismu stroje je konfigurace regulátoru teploty. Aby se předešlo nesprávným nastavením parametrů v důsledku lidské chyby, je vyžadován místní automatický reportovací mechanismus, tak aby byla používaná nastavení propojena se strojem, který je v provozu. To by mělo být implementováno tak, aby bylo pohodlné dovolit supervizorům provádět další sledování a řízení.
OEE může pomoci majitelům továren porozumět využití a stupni řízení vyžadovaného strojem, zatímco supervizor je schopen chápat prezentované informace v reálném čase, což mu poskytuje schopnost zlepšovat kvalitu produktu a zajišťovat spolehlivost zařízení, postupně vylepšovat řídicí proces, tak aby bylo dosaženo maximální efektivity výrobních linek.